AQ12EM130JAJME
Mfr.Part #
AQ12EM130JAJME
Description
CAP CER 13PF 150V 0505
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
13pF
Temperature Coefficient :
M
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Depth :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Height :
1.4mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.4478mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
AQ12EM130JAJME
KYOCERA AVX AQ12EM130JAJME
AQ 13pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM130JAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 150V is required to operate this capacitor.
AQ12EM130JAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V