AQ12EM100KAJME
Mfr.Part #
AQ12EM100KAJME
Description
CAP CER 10PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Temperature Coefficient :
M
Tolerance :
±10%
Depth :
1.4mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10pF
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Height :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
AQ
Published :
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
150V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Datasheets
AQ12EM100KAJME
KYOCERA AVX AQ12EM100KAJME
AQ 10pF Ceramic Capacitor ±10% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM100KAJME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 150V - Rated DC.
AQ12EM100KAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V