AQ12EM100JAJME
Mfr.Part #
AQ12EM100JAJME
Description
CAP CER 10PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size Code :
Pbfree Code :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Height :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Published :
Series :
AQ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Capacitance :
10pF
Depth :
1.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
M
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
AQ12EM100JAJME
KYOCERA AVX AQ12EM100JAJME
AQ 10pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM100JAJME Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 150V Volts DC - Rated DC.
AQ12EM100JAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V