AQ12EM0R6CAJME
Mfr.Part #
AQ12EM0R6CAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.6PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
M
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
0.6pF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
AQ
Thickness :
1.4478mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.25pF
Size Code :
Voltage - Rated DC :
150V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
1.4mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.4mm
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
AQ12EM0R6CAJME
KYOCERA AVX AQ12EM0R6CAJME
AQ 0.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM0R6CAJME Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 150V can be used for operation.
AQ12EM0R6CAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V