AQ12EA300FATME
- Mfr.Part #
- AQ12EA300FATME
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Number of Terminations :
- 2
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- ECCN Code :
- EAR99
- Size Code :
- 0606
- Multilayer :
- yes
- Pbfree Code :
- yes
- Height :
- 0.979mm
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- HTS Code :
- Temperature Coefficient :
- 30ppm/Cel ppm/°C
- Operating Temperature (Max) :
- 175°C
- Tolerance :
- 1%
- Temperature Characteristics Code :
- A
- Length :
- 1.4mm
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- JESD-609 Code :
- e3
- Capacitance :
- 30pF
- Width :
- 1.4mm
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Voltage - Rated DC :
- 150V
- Datasheets
- AQ12EA300FATME
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 1% 30pF 150V