AQ12EA120KAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ12EA120KAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Multilayer :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
A
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
12pF
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Height :
1.4mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Pbfree Code :
No
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Depth :
1.4mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
A
Series :
AQ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AQ12EA120KAJME
KYOCERA AVX AQ12EA120KAJME
AQ 12pF Ceramic Capacitor ±10% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EA120KAJME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals A indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 150V allows it to function.
AQ12EA120KAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V