AQ125M100JAJME
Mfr.Part #
AQ125M100JAJME
Description
CAP CER 10PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
M
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Capacitance :
10pF
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
1.4mm
Datasheets
AQ125M100JAJME
KYOCERA AVX AQ125M100JAJME
AQ 10pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125M100JAJME Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
AQ125M100JAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V