AQ125C103MAJME
Mfr.Part #
AQ125C103MAJME
Description
CAP CER 10000PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
Height :
1.4mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
No
JESD-609 Code :
e0
Multilayer :
yes
Depth :
1.4mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.4478mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Dielectric :
X7R
Size Code :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
AQ125C103MAJME
KYOCERA AVX AQ125C103MAJME
AQ 10000pF Ceramic Capacitor ±20% C 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125C103MAJME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A ceramic capacitor with a STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123 is also available.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
AQ125C103MAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V