AQ125A471GAJWE
Mfr.Part #
AQ125A471GAJWE
Description
CAP CER 470PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.4478mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Temperature Coefficient :
A
Termination :
SMD/SMT
Height :
0.979mm
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Width :
1.4mm
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e0
Length :
1.4mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Packaging :
Tray
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
50V
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
470pF
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Datasheets
AQ125A471GAJWE
KYOCERA AVX AQ125A471GAJWE
AQ 470pF Ceramic Capacitor ±2% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A471GAJWE Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
AQ125A471GAJWE Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V