AQ125A361JAJME
Mfr.Part #
AQ125A361JAJME
Description
CAP CER 360PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
Size Code :
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.4478mm
Published :
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
AQ
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
A
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.4mm
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.4mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
360pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
AQ125A361JAJME
KYOCERA AVX AQ125A361JAJME
AQ 360pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A361JAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to A.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
AQ125A361JAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V