AQ125A271JAJME
Mfr.Part #
AQ125A271JAJME
Description
CAP CER 270PF 50V 0505
Capacitance :
270pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.4mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
1.4mm
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.4478mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Published :
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
A
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
A
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AQ125A271JAJME
KYOCERA AVX AQ125A271JAJME
AQ 270pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A271JAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is A.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
AQ125A271JAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V