AQ125A181GAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ125A181GAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
180pF
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Radiation Hardening :
No
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.4mm
Series :
AQ
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
A
Height :
1.4mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
A
Tolerance :
±2%
Size Code :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Datasheets
AQ125A181GAJME
KYOCERA AVX AQ125A181GAJME
AQ 180pF Ceramic Capacitor ±2% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A181GAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is A.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
AQ125A181GAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V