AQ125A151GAJME
Mfr.Part #
AQ125A151GAJME
Description
CAP CER 150PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Height :
1.4mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
AQ
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Characteristics Code :
A
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
150pF
Depth :
1.4mm
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
A
Tolerance :
±2%
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Datasheets
AQ125A151GAJME
KYOCERA AVX AQ125A151GAJME
AQ 150pF Ceramic Capacitor ±2% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A151GAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to A.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
AQ125A151GAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V