AQ125A102KATWE
Mfr.Part #
AQ125A102KATWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
A
Height :
1.4mm
Width :
508μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1nF
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
WAFFLE PACK
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
AQ125A102KATWE
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 10% 1nF 50V