AQ125A102FAJME\500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ125A102FAJME\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
AQ
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
A
KYOCERA AVX AQ125A102FAJME\500
AQ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±1% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ125A102FAJME\500 Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Its coefficient is A and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
AQ125A102FAJME\500 Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm