AQ1054N7S-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ1054N7S-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7NH 590MA 170MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Packing Method :
Tape, Paper
Shielding :
Unshielded
Inductance :
4.7nH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Core Material :
Ferrite
Tolerance :
±0.3nH
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
590mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Depth :
700μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
AQ
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Height :
500μm
DC Current :
450mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Test Frequency :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
590mA
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Composition :
Ceramic
Military Standard :
Not
Type :
Multilayer
Case Code (Metric) :
Q Factor :
8
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
AQ1054N7S-T
TAIYO YUDEN AQ1054N7S-T
AQ1054N7S-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD