AQ03C-050A-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ03C-050A-R
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.8W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Temperature Coefficient :
50.0000 ppm/°C
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, RCM
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Weight :
Product Length :
6.1
Series :
AQ03C (2.75W)
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
550mA
Package :
Bulk
Resistance Tolerance :
0.1
Power Rating :
0.5 W
Voltage - Output :
5V
Resistor Type :
Industrial
Resistance :
453 Ohm
Product Status :
Active
Region Utilized :
China
Form :
Wall Mount (Class II)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Size / Dimension :
1.71 L x 0.83 W x 1.67 H (43.5mm x 21.0mm x 42.5mm)
Input Type :
Fixed Blade
Standard Number :
Base Product Number :
AQ03C
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
Output Connector :
USB A Receptacle
Polarization :
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Input Connector :
GB 1002
Power (Watts) :
2.8 W