APTDF100H20G
Mfr.Part #
APTDF100H20G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP4
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 145A SP4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reverse Current :
250μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Package / Case :
SP4
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Published :
Pin Count :
4
Number of Terminations :
4
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Diode Type :
Single Phase
Forward Current :
145A
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
36 Weeks
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500A