APT2X50DC60J
Mfr.Part #
APT2X50DC60J
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
DIODE MODULE 600V 50A SOT227
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 50A
Diode Configuration :
2 Independent
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 600V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Reverse Recovery Time :
0 s
Forward Current :
50A
Number of Terminations :
4
Number of Pins :
4
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
1mA
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Application :
Power
Peak Non-Repetitive Surge Current :
650A
Pin Count :
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
UPPER
Number of Phases :
1
Forward Voltage :
1.8V
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
2
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
Average Rectified Current :
50A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
APT2X50DC60J
Microsemi APT2X50DC60J
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 2 Independent No Recovery Time > 500mA (Io) 50A 600V-DC 2-Element SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
APT2X50DC60J Overview
In the case of 1.8V forward voltage, the device will operate.In the case of 50A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 1mA.
APT2X50DC60J Features
1.8V forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
APT2X50DC60J Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT2X50DC60J applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23