APT2X30DQ60J
Mfr.Part #
APT2X30DQ60J
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
4
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Number of Terminations :
4
Length :
38.2mm
Reverse Voltage (DC) :
600V
Width :
25.4mm
Peak Reverse Current :
25μA
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating :
30A
Recovery Time :
20 ns
Number of Phases :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
320A
Weight :
30.000004g
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
30A
Case Connection :
Isolated
Average Rectified Current :
30A
Packaging :
Tube
Forward Voltage :
1.8V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pin Count :
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
320A
Height :
9.6mm
Voltage - Rated DC :
600V
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
2 Independent
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2V @ 30A
Terminal Position :
UPPER
Reverse Recovery Time :
105 ns
Pbfree Code :
yes
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Mount :
Chassis Mount, Screw
Datasheets
APT2X30DQ60J
Microchip Technology APT2X30DQ60J
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 30A 600V-DC 2-Element SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
APT2X30DQ60J Overview
As long as the forward voltage is set to 1.8V, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 320A.As long as the forward voltage is set to 30A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 30A.There is a reverse voltage peak of 25μA on devices like this one.
APT2X30DQ60J Features
1.8V forward voltage
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
APT2X30DQ60J Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT2X30DQ60J applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23