APHB1608LSYKSURKC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APHB1608LSYKSURKC
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED RED/YELLOW CLEAR 4SMD
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Luminous Intensity :
10 mcd
Millicandela Rating :
8mcd Red, 10mcd Yellow
Wavelength - Peak :
645nm Red 590nm Yellow
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.8V Red 1.9V Yellow
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
HELI Colour
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Test :
2mA Red 2mA Yellow
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Viewing Angle :
130°
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Wavelength - Dominant :
630nm Red 590nm Yellow
Published :
Configuration :
Independent
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
650μm
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
Lens Color :
Colorless
Color :
Red, Yellow
Lens Size :
1.60mmx0.80mm