APGA1602CGC/KA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APGA1602CGC/KA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Transparency :
Clear
Luminous Intensity :
30 mcd
Factory Lead Time :
12 Weeks
Viewing Angle :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lens Size :
1.60mmx0.90mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Case Code (Metric) :
Forward Current-Max :
0.02A
Terminal Pitch :
1.8mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Color :
Green
Lens Color :
Colorless
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.90mm W
Number of Functions :
1
Wavelength - Peak :
573nm
Wavelength - Dominant :
571nm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height :
300μm
Current - Test :
20mA