APD1012101M050R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APD1012101M050R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
110 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.2 A @ 100 kHz
Capacitance :
100 µF
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated :
50 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Ratings :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Type :
Polymer
Lead Spacing :
Series :
APD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Datasheets
APD1012101M050R
KYOCERA AVX APD1012101M050R
100 μF ±20% Radial, Can - SMD 27mOhm APD Surface Mount Polymer General Purpose