APD0811680M050R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APD0811680M050R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Type :
Polymer
Ratings :
Series :
APD
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
68 µF
Voltage - Rated :
50 V
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing :
Datasheets
APD0811680M050R
KYOCERA AVX APD0811680M050R
68 μF ±20% Radial, Can - SMD 27mOhm APD Surface Mount Polymer General Purpose