APD-4AP19S-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APD-4AP19S-F
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black, Blue
Brand :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Base Product Number :
APD-4
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Series :
APD 19-Way
RoHS :
Details
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Includes :
2 pcs - 1 Connector, 1 O-Ring
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Published :
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
4
Product Type :
Standard Circular Connector
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Product Category :
Standard Circular Connector
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Shell Material :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Datasheets
APD-4AP19S-F
Receptacle Housing Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled Panel Mount -- 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included APD 19-Way
APD-4AP19S-F Overview
APD-4AP19S-F Features
APD 19-Way series
APD-4AP19S-F Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
APD-4AP19S-F Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT