APA1606VRBXF/A-5MAV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APA1606VRBXF/A-5MAV
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
LED BLUE DIFFUSED CHIP SMD R/A
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Size / Dimension :
1.60mm Lx1.20mm W
Overall Height :
0.6mm
Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Configuration :
Standard
Lens Color :
Yellow
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Luminous Intensity :
115.0 mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Terminations :
2
Millicandela Rating :
120mcd
Height (Max) :
0.70mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lens Transparency :
Diffused
Current - Test :
5mA
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Color :
Blue
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.6mm
Forward Current-Max :
0.03A
Lens Size :
1.10mmx0.60mm