AP2138R-1.5TRG1
Mfr.Part #
AP2138R-1.5TRG1
Package / Case
TO-243AA
Description
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT89
Voltage - Input (Max) :
6V
Positive
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SOT-89
Current - Quiescent (Iq) :
1.5μA
Base Part Number :
AP2138
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Output Current :
250mA
Package / Case :
TO-243AA
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 250mA
Max Input Voltage :
6.6V
Output Voltage :
1.5V
Number of Pins :
3
Min Input Voltage :
2.5V
Current - Output :
250mA
Max Operating Temperature :
85°C
Dropout Voltage :
1V
Accuracy :
2 %
Datasheets
AP2138R-1.5TRG1
Diodes Incorporated AP2138R-1.5TRG1
Fixed Tin AP2138 PMIC TO-243AA
AP2138R-1.5TRG1 Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a TO-243AA case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 250mAmp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 3 pins on the chip. It is AP2138 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 250mA. It operates in the 1.5μA Quiescent Current state. Utilize the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
AP2138R-1.5TRG1 Features
1V dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C