AP2125AN-4.15TRG1
Mfr.Part #
AP2125AN-4.15TRG1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 4.15V 300MA SOT23
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.15V
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output :
300mA
Current - Supply (Max) :
300mA
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
6V
Supplier Device Package :
SOT-23
Datasheets
AP2125AN-4.15TRG1
Diodes Incorporated AP2125AN-4.15TRG1
Enable Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2125AN-4.15TRG1 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 300mA on this regulator.