AP2125AN-1.8TRG1
Mfr.Part #
AP2125AN-1.8TRG1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 360MA SOT23-3
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
PSRR :
70db (100Hz ~ 1kHz)
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Current Limit, Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 300mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Output :
360mA
Voltage - Input (Max) :
6V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
AP2125AN-1.8TRG1
Diodes Incorporated AP2125AN-1.8TRG1
Current Limit, Enable Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2125AN-1.8TRG1 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 360mA.