AP2121N-1.8TRG1
Mfr.Part #
AP2121N-1.8TRG1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-3
Current - Output :
200mA
Contact Plating :
Tin
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Number of Outputs :
Voltage - Input (Max) :
6V
Max Operating Temperature :
85°C
Quiescent Current :
50μA
Number of Pins :
3
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Output Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage :
250mV
Accuracy :
2 %
Max Input Voltage :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Output Current :
200mA
PSRR :
70dB (1kHz)
Protection Features :
Over Current
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Input Voltage :
2V
Datasheets
AP2121N-1.8TRG1
Diodes Incorporated AP2121N-1.8TRG1
Fixed Tin PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2121N-1.8TRG1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 200mA. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 3 pins on the chip. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 200mA. It operates in the 50μA Quiescent Current state. If the temperature is below 85°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
AP2121N-1.8TRG1 Features
250mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C