AP2114D-1.2TRG1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP2114D-1.2TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
TO-252-2
Polarity :
Positive
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Max Output Current :
1A
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
75µA
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dropout Voltage :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
Min Input Voltage :
2.5V
Accuracy :
1.5 %
Package / Case :
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage :
1.2V
Current - Output :
1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Factory Lead Time :
24 Weeks
PSRR :
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Max Input Voltage :
6V
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
AP2114D-1.2TRG1
Diodes Incorporated AP2114D-1.2TRG1
Fixed PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AP2114D-1.2TRG1 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 1A. It operates in the 75μA Quiescent Current state. You should use the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
AP2114D-1.2TRG1 Features
1.2V dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C