AP1501A-33T5L-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1501A-33T5L-U
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-5
Datasheet
Download
Description
IC CONV DC-DC 5A 3.3V TO220-5L
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Switching Frequency :
150kHz
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Output Configuration :
Positive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Temperature Grade :
Other
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Input Voltage :
40V
Output Current :
5A
Output Type :
FIXED
Min Input Voltage :
4.5V
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Supply Voltage :
40V
Number of Terminations :
5
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
5
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-220-5
Min Operating Temperature :
-20°C
Max Output Current :
5A
Mount :
Through Hole
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Min Output Voltage :
3.3V
Published :
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Pin Count :
3
Weight :
3.000003g
Synchronous Rectifier :
No
Switcher Configuration :
Buck
Output Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage-Nom :
12V
Datasheets
AP1501A-33T5L-U
Diodes Incorporated AP1501A-33T5L-U
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Diodes Incorporated AP1501A-33T5L-U Overview
The AP1501A-33T5L-U by Diodes Incorporated stands as a robust DC-DC converter, integral for powering high-performance devices with consistent 3.3V output. This product, belonging to the category of Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators, is designed to handle up to 5A of load current, making it highly suitable for a broad range of industrial and commercial applications. This switching regulator ensures efficient power conversion, which is critical in reducing heat generation and improving system reliability. The TO220-5L package is designed for easy integration into various circuit designs, maintaining a balance between performance and footprint.
AP1501A-33T5L-U Features
  • High output current up to 5A
  • Stable 3.3V output voltage