AP1150ADS54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1150ADS54
Manufacturer
AKM
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5.4V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
AKM
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Supply (Max) :
2.2mA
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
14V
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.4V
Min Current Limit :
240mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Dropout Voltage :
200mV
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Short Circuit
Output Voltage :
5.4V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
PSRR :
80dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max) :
0.39V @ 200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Enable, Bypass
Current - Output :
200mA
Datasheets
AP1150ADS54
AKM AP1150ADS54
Enable, Bypass Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
AP1150ADS54 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 200mA are being output by it at the moment. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. In the event that the temperature in your room falls below 85°C, then this feature should be used at such a time. During the operation of the chip, the chip's operating temperature is not less than -40°C degrees.
AP1150ADS54 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C