AP1118S90L-13
Mfr.Part #
AP1118S90L-13
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 9V 1A 8SOP
Length :
5.3mm
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
0°C~150°C TJ
Height :
1.5mm
Max Power Dissipation :
15W
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Weight :
850.995985mg
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Min Input Voltage :
-300mV
PSRR :
60dB (120Hz)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage :
9V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
9V
Lead Free :
Lead Free
Min Current Limit :
1.1A
Number of Outputs :
1
Input Bias Current :
5mA
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
4.1mm
Number of Pins :
8
Voltage - Input (Max) :
18V
Max Input Voltage :
18V
Quiescent Current :
10mA
Min Operating Temperature :
0°C
Dropout Voltage :
1.3V
Supplier Device Package :
8-SOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Output :
1A
Base Part Number :
AP1118
Datasheets
AP1118S90L-13
Introducing Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP1118S90L-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AP1118, AP1118S90L-13 pinout, AP1118S90L-13 datasheet PDF, AP1118S90L-13 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP1118S90L-13 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated AP1118S90L-13
Enable Fixed AP1118 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
AP1118S90L-13 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of 0°C~150°C TJ degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 1A. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 8 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number AP1118. It operates in the 10mA Quiescent Current state. If the temperature is below 150°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature.
AP1118S90L-13 Features
1.3V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C