AP1118D90L-13
Mfr.Part #
AP1118D90L-13
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 9V 1A TO252-5
Height :
2.3mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dropout Voltage :
1.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
18V
Max Power Dissipation :
15W
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Min Input Voltage :
-300mV
Supplier Device Package :
TO-252-5
Length :
6.6mm
Number of Regulators :
1
Max Input Voltage :
18V
Min Operating Temperature :
0°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
AP1118
PSRR :
60dB (120Hz)
Lead Free :
Lead Free
Control Features :
Enable
Min Current Limit :
1.1A
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Operating Temperature :
0°C~150°C TJ
Number of Outputs :
1
Quiescent Current :
10mA
Width :
5.8mm
Input Bias Current :
5mA
Output Voltage :
9V
Output Type :
FIXED
Polarity :
Weight :
329.988449mg
Datasheets
AP1118D90L-13
Diodes Incorporated AP1118D90L-13
Enable Fixed AP1118 PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
AP1118D90L-13 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~150°C TJ degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 1A on this regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number AP1118. It operates in the 10mA Quiescent Current state. Whenever the temperature is less than 150°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of 0°C.
AP1118D90L-13 Features
1.3V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C