AP1117K15G-13
Mfr.Part #
AP1117K15G-13
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO263-2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Output Voltage 1 :
1.5V
Length :
9.97mm
Dropout Voltage :
1.3V
Max Output Current :
1A
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
15W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Contact Plating :
Tin
Min Input Voltage :
6.4V
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Weight :
1.946308g
Number of Functions :
Package / Case :
Output Voltage :
1.5V
PSRR :
60dB (180Hz)
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Min Current Limit :
1.1A
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
3
Quiescent Current :
5mA
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
4
Datasheets
AP1117K15G-13
Diodes Incorporated AP1117K15G-13
Fixed 2.54mm Tin AP1117 PMIC 4 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
AP1117K15G-13 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C TJ degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The chip consists of a total of 4 pins in total. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 3-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number AP1117. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 1A to meet the operating requirements. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
AP1117K15G-13 Features
1.3V dropout voltage