AP1117ID33G-13
Mfr.Part #
AP1117ID33G-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Min Current Limit :
1.1A
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Single
Output Type :
FIXED
Voltage Tolerance-Max :
2%
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
15W
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
2
Length :
6.58mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quiescent Current :
5mA
Weight :
3.949996g
Height :
2.29mm
Dropout Voltage :
1.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Voltage :
1.25V
Output Voltage 1 :
3.3V
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Form :
Gull wing
Width :
6.1mm
Max Output Current :
1A
Min Input Voltage :
6.4V
REACH SVHC :
No SVHC
PSRR :
60dB (180Hz)
Contact Plating :
Tin
Voltage - Input (Max) :
18V
Package / Case :
Number of Functions :
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
AP1117
Published :
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Pitch :
2.286mm
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
AP1117ID33G-13
Diodes Incorporated AP1117ID33G-13
Fixed 2.286mm Tin AP1117 PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AP1117ID33G-13 Overview
Deliveries are in Cut Tape (CT) cases. The package is in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C TJ degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 3-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number AP1117. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 1A to meet the operating requirements. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
AP1117ID33G-13 Features
1.3V dropout voltage