AP1117E15G-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1117E15G-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT223-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Bias Current :
5mA
Height :
1.7mm
Voltage - Input (Max) :
18V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
1.5V
Max Power Dissipation :
15W
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Quiescent Current :
10mA
Pin Count :
4
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Max Output Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Length :
6.7mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Pbfree Code :
yes
Weight :
7.994566mg
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
60dB (180Hz)
Contact Plating :
Tin
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Current Limit :
1.1A
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Width :
3.7mm
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
1.3V
Packing Method :
Tape and Reel
Output Configuration :
Positive
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Input Voltage :
6.4V
Output Voltage 1 :
1.5V
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
2.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
3
Number of Outputs :
Base Part Number :
AP1117
Datasheets
AP1117E15G-13
Diodes Incorporated AP1117E15G-13
[Voltage Regulators - Linear] Overview
欢迎您了解Diodes Incorporated的最新产品 - AP1117E15G-13。作为一款高性能的线性电压调节器集成电路,该产品专为满足您的电源管理需求而设计。无论是在工业控制系统、通信设备、还是汽车电子等领域,AP1117E15G-13都能提供可靠稳定的1.5V输出电压,以确保您的设备稳定运行。