AP1117DL-13
Mfr.Part #
AP1117DL-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LDO 1.0A ADJ VOLT TO-252
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
4
Radiation Hardening :
No
Min Input Voltage :
6.4V
Length :
6.58mm
Max Output Current :
1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quiescent Current :
10mA
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage :
1.3V
Published :
Terminal Pitch :
2.28mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power Dissipation :
15kW
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
15W
Lead Free :
Lead Free
Min Current Limit :
1.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
3.949996g
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
5.57mm
Packing Method :
Tape and Reel
1
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Gull wing
Load Regulation-Max(%) :
1%
Reference Voltage :
1.275V
Input Bias Current :
5mA
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Height :
2.29mm
Voltage - Input (Max) :
18V
Number of Functions :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Single
Output Type :
Adjustable
Base Part Number :
AP1117
Output Voltage :
5V
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
PSRR :
60dB (180Hz)
Datasheets
AP1117DL-13
Diodes Incorporated AP1117DL-13
Adjustable 2.28mm AP1117 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AP1117DL-13 Overview
The package is delivered in a Cut Tape (CT) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 2 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Adjustable. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C TJ degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 4 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. For your information, part number AP1117 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 1A for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
AP1117DL-13 Features
1.3V dropout voltage