AP1115BY50G-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1115BY50G-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5V 600MA SOT89-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
-300mV
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
TO-243AA
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Number of Outputs :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Dropout Voltage :
1.1V
PSRR :
60dB (120Hz)
Width :
2.48mm
Power Dissipation :
5kW
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
2%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Tape and Reel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage 1 :
5V
Height :
1.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Max Output Current :
600mA
Pin Count :
3
Base Part Number :
AP1115
Terminal Position :
Single
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Radiation Hardening :
No
Min Current Limit :
700mA
Number of Regulators :
1
Weight :
130.492855mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
18V
Dropout Voltage1-Nom :
1.1V
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
Flat
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
Output Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Contact Plating :
Tin
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 600mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Max Power Dissipation :
5W
Number of Functions :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Datasheets
AP1115BY50G-13
Diodes Incorporated AP1115BY50G-13
[Voltage Regulators - Linear] Overview
AP1115BY50G-13 Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 5V
  • Maximum output current: 600mA