ANTX150P118B09153
Mfr.Part #
ANTX150P118B09153
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
RF ANT 907.5MHZ PCB TRACE CAB
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Height :
3 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Mounting Type :
Adhesive
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Polarization :
Linear
Antenna Type :
PCB Trace
Number of Bands :
1 Band
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Return Loss :
Applications :
Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™
Ingress Protection :
VSWR :
2.5:1
Width :
7 mm
Antenna Connector Type :
IPEX MHF
Mounting Style :
Adhesive Mount
Style :
I-Bar Flex
Termination :
U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Cable Length :
150 mm
Features :
Cable - 150mm
Power - Max :
1 W
Type :
Passive Antenna
Height (Max) :
0.037 (0.95mm)
Center Frequency :
868 MHz, 900 MHz
Length :
34 mm
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Packaging :
Bulk
Series :
ANTX150
Package :
Bulk
Impedance :
50 Ohms
Product Status :
Active
Product :
PCB Antennas
Power Rating :
1 W
Cable Type :
100 mm RF1.13
Frequency (Center/Band) :
907.5MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
Connector
Gain :
1.9 dB
Frequency Range :
890MHz ~ 925MHz