ANT-868-WRT-UFL-300
Mfr.Part #
ANT-868-WRT-UFL-300
Description
RF ANT 868MHZ DOME UFL -300
RF Antennas
Mounting Style :
Panel Mount
Height (Max) :
0.394" (10.00mm)
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
RoHS :
Details
RF Family/Standard :
General ISM
Polarization :
Linear
Number of Bands :
1
Cable Type :
1.32 mm Coax
Maximum Operating Temperature :
+ 90 C
Cable Length :
300 mm
Width :
19 mm
Gain :
3.8dBi
Termination :
SMA Male
Features :
Cable - 300mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Center Frequency :
868 MHz
Height :
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band) :
868MHz
Impedance :
50 Ohms
Applications :
ISM, LoRaWAN, LPWA, Sigfox
VSWR :
1.4
Wavelength :
1/2
Ingress Protection :
Termination Style :
U.FL Plug
Subcategory :
Antennas
Product :
Outdoor Antennas
Antenna Type :
Dome
Mounting Type :
Panel Mount
Brand :
Power Rating :
5 W
Series :
WRT
Power - Max :
5 W
Style :
Dome
Package :
Bag
Length :
10 mm
Product Category :
Antennas
Frequency Range :
862MHz ~ 876MHz
Return Loss :
Linx Technologies ANT-868-WRT-UFL-300
1 Bands Dome UHF (300MHz ~ 1GHz) Panel Mount SMA Male 868MHz 3.8dBi Bulk 0.394" (10.00mm) ISM, LoRaWAN, LPWA, Sigfox