AN80L52RMS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AN80L52RMS
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5.2V 150MA MINI-5D
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Length :
2.9mm
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Protection Features :
Over Current
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Packaging :
Bulk
Input Voltage (Min) :
5.6V
Base Part Number :
AN80L52
Lead Free :
Contains Lead
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
PSRR :
64dB (120Hz)
Number of Regulators :
1
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Number of Pins :
8
Mount :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Output Voltage 1 :
5.2V
Dropout Voltage1-Max :
0.4V
Output Voltage :
5.2V
Output Type :
FIXED
Min Current Limit :
180mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
Published :
Voltage - Input (Max) :
14.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
AN80L52RMS
Panasonic AN80L52RMS
Enable Fixed 0.95mm AN80L52 PMIC SC-74A, SOT-753
AN80L52RMS Overview
In a Bulk case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-74A, SOT-753 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -30°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. A 8-pin is present on the chip. It is AN80L52 for this voltage regulator IC, just for your information.