AN78L24ME1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AN78L24ME1
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA 3HSIP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Supplier Device Package :
3-HSIP
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
3.5mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
44dB (120Hz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C~125°C
Package / Case :
TO-243AA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
100mA
Voltage - Input (Max) :
40V
Base Part Number :
AN78L24
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
24V
Output Configuration :
Positive
Datasheets
AN78L24ME1
Panasonic AN78L24ME1
Fixed AN78L24 PMIC TO-243AA
AN78L24ME1 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-243AA case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 100mA. For your information, part number AN78L24 is the basic part number for this voltage regulator IC.