AMSRD-12NZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMSRD-12NZ
Manufacturer
Aimtec
Description
4W DC/DC Converter
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) :
36V, 24V
Size / Dimension :
0.35" L x 0.28" W x 0.12" H (8.9mm x 7.1mm x 3.0mm)
Approval Agency :
Power (Watts) :
7.8W
Voltage - Output 1 :
12V
Series :
AMSRD-NZ
Product Status :
Active
Number of Outputs :
2
Voltage - Output 4 :
Current - Output (Max) :
500mA, 150mA
Voltage - Output 3 :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Min) :
15V, 8V
Package :
Tape and Reel (TR)
Efficiency :
92%