AMPLA7050S-4R7MT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPLA7050S-4R7MT
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.8MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
6.5 A
Saturation Current :
10 A
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
30.8mOhm Max
Product :
Power Inductors
Packaging :
MouseReel
Frequency - Self Resonant :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Application :
High Current
Inductance :
4.7 µH
Supplier Device Package :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Carbonyl Powder
Width :
6.6 mm
Ratings :
Product Status :
Active
Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Q @ Freq :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
4.8 mm
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
10A
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Length :
7.3 mm
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
AMPLA7050S
Termination :
Standard
Core Material :
Carbonyl Powder
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
AMPLA7050S-4R7MT
Abracon AMPLA7050S-4R7MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD