AMPLA7030S-6R8MT
Mfr.Part #
AMPLA7030S-6R8MT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Fixed Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not Required
Height :
2.8 mm
Core Material :
Carbonyl Powder
Material - Core :
Carbonyl Powder
Ratings :
Tolerance (+ or -) :
20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Technology :
Wirewound
Core Type :
Molded
Product Height (mm) :
3(mm)
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Molded
Product Depth (mm) :
6.9(mm)
Failure Rate :
Not Required
Q @ Freq :
Self Resonant Frequency :
Product Status :
Active
Saturation Current :
8 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rad Hardened :
No
DC Current :
4500(mA)
Length :
7.3 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Series :
AMPLA7030S
Tolerance :
±20%
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
8A
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Width :
6.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Diameter :
Features :
Termination :
Standard
Frequency - Self Resonant :
Product Length (mm) :
7.6(mm)
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Application :
High Current
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Inductance :
6.8 µH
Product :
Power Inductors
Test Frequency :
0.1(MHz)
DC Resistance :
0.06(ohm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
AMPLA7030S-6R8MT
Abracon AMPLA7030S-6R8MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD