AMPLA7030S-1R2MT
Mfr.Part #
AMPLA7030S-1R2MT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.2UH 10A 12 MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height :
2.8 mm
Core Material :
Carbonyl Powder
Frequency - Self Resonant :
Application :
High Current
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Termination :
Standard
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
7.3 mm
Current - Saturation (Isat) :
20A
Saturation Current :
20 A
Width :
6.6 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Brand :
Q @ Freq :
Material - Core :
Carbonyl Powder
Inductance :
1.2 µH
Current Rating (Amps) :
10 A
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Power Inductors
Type :
Molded
Packaging :
MouseReel
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
AMPLA7030S
Datasheets
AMPLA7030S-1R2MT
Abracon AMPLA7030S-1R2MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD