AMPLA7030Q-1R8MT
Mfr.Part #
AMPLA7030Q-1R8MT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.8UH 8.5A 17 MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Power Inductors - SMD
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Power Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
16A
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
8.5 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
Inductance :
1.8 µH
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Brand :
Material - Core :
Carbonyl Powder
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Shielded
Type :
Molded
Series :
AMPLA7030Q
Datasheets
AMPLA7030Q-1R8MT
Abracon AMPLA7030Q-1R8MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD