AMMC-6408-W50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMMC-6408-W50
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IC RF AMP VSAT 6GHZ-18GHZ MODULE
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
RF Amplifiers
RF/Microwave Device Type :
WIDE BAND MEDIUM POWER
Nominal Supply Current :
650mA
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Characteristic Impedance :
50Ohm
Number of Channels :
1
Gain :
19dB
Input Power-Max (CW) :
20dBm
Construction :
COMPONENT
Max Power Dissipation :
4.6W
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
5V
Test Frequency :
6GHz~18GHz
Number of Functions :
1
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
P1dB :
29dBm
Package / Case :
Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
6GHz~18GHz
RF Type :
VSAT
Datasheets
AMMC-6408-W50
19dB VSAT WIDE BAND MEDIUM POWER Tray 6GHz~18GHz 5V P1dB:29dBm Surface Mount
AMMC-6408-W50 Overview
Cost-effective WIDE BAND MEDIUM POWER RF/Microwave Amplifier.RF Type VSAT from the RF amplifier.The RF Amp' packaging Tray provides high reliability.The RF power Amplifier is convenient for international shipping since it is packaged in Module.mount Amplifiers RFing in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 5V volts.A total of 1 functions are present in the RF Amplifier.
AMMC-6408-W50 Features
WIDE BAND MEDIUM POWER RF/Microwave Amplifier
RF Type VSAT
5V voltage